Založ si blog

Komunisti boli len slabý odvar

Mám osobné skúsenosti z rozhovorov v Holandsku a Škandinávii, že keď sa ľudia v politických funkciách správajú korupčne, sú odmenení doživotným ignorovaním ako verejní činiteľa. Ak sa odhalí korupčné správanie, politik okamžite odstúpi z politiky a jeho politická strana ho niekde zašije alebo aj okamžite vyradí z politického života. Nie je to otázka zrelosti demokracie, je to otázka toho, že verejnosť netoleruje korupciu.

   Ak by takýto človek zostával vo verejnej funkcii naďalej, nikto by viac s ním nekomunikoval ani v súkromnom a pracovnom živote a dali by mu to všetci riadne pocítiť. A ak by sa politická strana nedištancovala od takého človeka, odpísala by sama seba. Nie je to v politikoch, ale v ľuďoch, ktorí tolerujú ich prešľapy alebo na ne nereagujú.

   Ako je to u nás? Ako je možné, že toto nefunguje?

 Typickí Slováci, pofrfleme si krčmovým alebo kuchynským spôsobom, ale účasť pri voľbách hovorí o tom, že nám to je jedno alebo máme strach. Máme to vštepené ešte od komunistov? Je to strach zasiaty ešte v tej „ich dobe“?

„Kto bude kontrolovať podpisové hárky?“ znela otázka

„Neviem. Myslím, že volebná komisia v krajskom meste.“

„Aha, aha, to je dosť nebezpečné. Mohol by som prísť o prácu. Radšej vám to nepodpíšem.“

  S takýmito obavami som sa stretol viackrát. Nebolo to pre mňa nič nové. Zažil som to už pred komunálnymi voľbami, keď som zbieral podpisy ako nezávislý kandidát. Vtedy sa mi viacerí ľudia báli podpísať petičné hárky kvôli tomu, lebo sa báli možných následkov. Reálne sa báli sa o svoju prácu, o svoje podnikanie, o športový klub, seniorský klub alebo svoje ďalšie záujmy. Vtedy ma to prekvapilo, ale teraz som bol na to pripravený. Nečakal som, že rozsah a intenzita tohto strachu je až taká veľká.

  Možno si poviete, že je to neopodstatnený strach, ale poznám viacerých ľudí, ktorí boli zamestnaní v inštitúciách alebo podnikoch zriadených Vyššími územnými celkami a prišli o svoju prácu pravdepodobne len preto, lebo robili výberové konanie čestným a transparentným spôsobom a nie tak, aby víťazom bola odporúčaná firma od tých zhora.

  A tak v skutočnosti niekoľko percent obyvateľov, ktorí koordinovane idú voliť vládnucu stranu len preto, aby neprišli o nejaké výhody alebo svoju prácu, zvolia nám našu budúcnosť.

   Pri mojich cestách veľkým povzbudením pre mňa bolo stretnúť človeka, ktorý povedal: „Viem, že prídem o prácu, už to čakám, ale idem kandidovať, lebo viem, že niečo treba zmeniť. Keď budeme všetci ticho, určite sa nič nepohne.“

   Vidím, že statočných ľudí, ktorí dvíhajú hlavu a sú ochotní riskovať aj svoje zamestnanie pribúda. Držím im palce a spolu s nimi chcem, aby sme zmenili kvalitu života v našom kraji aj v našej krajine. Sám ako nestraník mám skúsenosti so straníckymi štruktúrami v komunálnej politike a nevidím medzi nimi rozdiel. Komunisti boli len odvar, dnes to tieto strany povýšili na umenie…

   Ako mi povedal jeden bývalý starosta, bol vo funkcii vyše 20 rokov:

  „Dnes je šialená doba, už nejde o ľudí, o obce, mestské a obecné parlamenty sa zmenili na korisť…“

Voľby do VUC by mali byť aspoň raz ročne.

27.10.2017

Parlamentné voľby by mali byť aspoň každé dva roky a do VÚC každý rok. Tie vuckárske každoročné by mali byť vždy pred letom – z jari. Všetci vieme, že najviac kilometrov diaľnic sa viac »

Japonská presnosť v slovenskom podaní

26.10.2017

Zodrali sa mi pneumatiky. Vybral som sa do najbližšieho pneuservisu, o ktorom som vedel, že pracujú rýchlo, kvalitne a za rozumné ceny. Keďže som sa v ten deň ponáhľal, chcel som prísť ráno viac »

Pravda o tvojej chudobe

25.10.2017

Prišiel za mnou človek a bedákal: „Dostanem dôchodok len 350 eur mesačne a žijem v jednej domácnosti s dcérou, ktorá dostane výplatu v čistom 400 eur na mesiac. Ako sa dá z toho vyžiť?“ viac »

(typo - nepouzivat v orise) Peniaze, euro, bankovky

Brusel odklepol peniaze na diaľnicu pri Prešove

23.08.2019 10:50

Európska komisia schválila financovanie projektu výstavby úseku diaľnice D1 Prešov, západ - Prešov, juh. Dá na to vyše 278 miliónov eur.

aktivisti

Ivana Kohutková končí ako riaditeľka Greenpeace Slovensko

23.08.2019 09:58

Ivana Kohutková bola riaditeľkou organizácie od júna 2017.

KĽDR / Severná Kórea / USA / Donald Trump / Kim Čong-un /

Severná Kórea je pripravená na dialóg i konfrontáciu so Spojenými štátmi

23.08.2019 09:45

Vyhlásil to severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho.

poľsko tatry horská služba

Po štvrtkovej búrke v Tatrách evidujú už takmer 140 zranených

23.08.2019 09:40

Na poľskej strane si blesky vyžiadali štyroch mŕtvych vrátane dvoch detí, na slovenskej strane zahynul český turista.

pavolgasper

Aj na východnom Slovensku si zaslúžime lepší život

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 27656x
Priemerná čítanosť článkov: 1844x

Autor blogu